دامنهسوالات متداول

دامنه چیست؟ تعریف دامنه و انواع پسوند Domain

دامنه چیست و چرا باید یک دامنه داشته باشیم؟

چرا وقتی یک بچه به دنیا میاد براش اسم انتخاب می کنیم؟چون هر انسانی نیاز داره به یک اسم شناخته و صدا زده بشه، بنابراین شما هم اگه قصد متولد کردن یک سایت یا کسب و کار اینترنتی رو دارید، اولین گام این هست که برای سایتتون یک اسم انتخاب کنین. این اسم در دنیای اینترنت دامنه یا دومین یا دامین نامیده میشه و طرز اصلی نوشتنش  Domain هست.

مثلا دامنه سایت ما hostingtag.info هست که الان که در حال خوندن این مقاله هستین، بالای همین صفحه و در قسمت آدرس بار یا URL آدرس می بینین.

دامنه چیست

هر کس اسم دامنه شما را در آدرس بار مرورگر خود وارد کند، اطلاعات سایت شما نمایش داده می‌شود.

دامنه ها از سه بخش اصلی تشکیل شده اند:

برای اینکه به اجزا مختلف دامنه اشاره کنیم شاید جالب باشه یک مثال بزنیم، فکر کنین میخوایم یک بسته رو از همینجایی که هستیم به یه آدرس مشخص ارسال کنیم.

در واقع وقتی ما یک آدرس سایت رو باز می کنیم مثل این میمونه که یک بسته رو به همون آدرس سایت میخوایم بفرستیم.

domain چیست

  • http یا https: پروتکل یا یک روش ارتباطی است، بعضی ها https را به اسم ssl میشناسن و سایت هایی که ssl داشته باشن، توی مرورگر سبز و مورد اطمینان معرفی می شن .
  • دامنه چیست مثل سایت خودمون که ssl داره و ارتباط شما با سایت ما از طریق پروتکل https هست.
  • خب فکر کنین میخواید در سایت ما یک فرم پر کنین، در واقع این اطلاعاتی که شما توی فرم تکمیل می کنین از طریق یک بسته به سایت ما ارسال میشه،  از طریق : با استفاده از پیک، پست پیشتاز و یا راننده شرکت. میزان اعتماد شما به هر کدام از این روش‌ها و همچنین سرعت ارسال بسته متقاوت خواهد‌بود.
  • آدرس اصلی: مقصد کلی بسته شما کجاست؟ قسمت اصلی آدرس از دو بخش نام دامنه و پسوند آن تشکیل شده‌است. در ادامه این دو بخش را به‌طور مفصل توضیح می‌دهیم.
  • آدرس‌های داخلی:  آدرس‌های داخلی هم شما را به صفحات داخلی سایت مانند بخش مقالات و یا تماس با ما و … هدایت می‌کند.

پسوند com. معروفترین و پر استفاده ترین پسوند برای دامنه سایت ها میباشد.پسوند com مخفف Commercial به‌معنای تجاری است. البته بسیاری از سایت های‌همه منظوره نیز از پسوند com استفاده میکنند.

پسوند دامنه  .NET

پسوند دامنه net. مخفف واژه Network به‌معنی شبکه می‌باشد و عموما توسط شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی و شبکه‌های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

پسوند دامنه  .ORG

پسوند دامنه org. اختصار واژه Organizations به‌معنی سازمان ‌، تشکیلات‌ میباشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

پسوند دامنه  .Info

پسوند info. اختصار واژه Information به‌معنی اطلاعات می‌باشد که در سایت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که بنحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می‌باشند. انواع اطلاع رسانی در رشته هایی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و … اختصاص یافته اند.

پسوند دامنه  .Web

پسوند دامنه web. پسوند سایت هایی که‌ به مباحث Web می پردازند.

پسوند دامنه  .Name

پسوند دامنه  name. این اولین نوع پسوندی است که خاص افراد (اشخاص حقیقی) ایجاد شده است. در حقیقت کلیه افرادی که به‌هر منظور شخصی می خواهند برای خودشان Website ایجاد کنند میتوانند از این پسوند استفاده کنند.

پسوند دامنه  .INT

پسوند int. اختصار واژه International به معنی بین المللی می باشد که حوزه اینترنتی سازمان های بین المللی را نشان می‌دهند.

پسوند دامنه  .GOV

پسوند gov. اختصار واژه Government به‌معنی دولت می‌باشد و این پسوند مربوط به وب سایت نهادهای دولتی است.

پسوند دامنه  .Edu

پسوند edu. مخفف واژه Education به‌معنی آموختن دانش می‌باشد و برای مقاصد تعلیمی چون پایگاه های آموزشی به‌کار می‌رود.

پسوند دامنه  .ac

پسوند ac. پسوند دامنه ملی جزایر آسکنشن (Ascention Islands) است. از طرفی برای مراکز ارائه دهنده سرویس هم بکار می‌رود ، به‌شرطی که اداره کامپیوتری ، اینترنتی، بدون هر گونه وابسته ای،نیروهای جدیدی استخدام نماید.

پسوند دامنه  .WS

پسوند ws. پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و می تواند هر نوع وب سایتی را در بر گیرد.

پسوند دامنه  .Tv

پسوند tv. این نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو (Tuvalu)است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای قرار گرفته است و برای این منظور نیز مورد استفاده قرار می‌گردد.

پسوند دامنه  .Biz

پسوند  biz. مخفف Business به معنی تجارت می‌باشد که خــاص سایتهای شغلی – تجارتی به ویژه خدمات مربوط به‌تجارت الکترونیکی، ایجاد گشته است.

پسوند دامنه  .Travel

پسوند Travel. این پسوند مختص شرکت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی می باشد.

پسوند دامنه  .Mobi

پسوند mobi. این پسوند برای پایگاهای فروش و سرویس دهی محصولات موبایل می باشد.

 

برچسب ها

محمد

کارشناس ارشد MBA از دانشگاه امیرکبیر، فعال در حوزه آی تی و ۱۲ سال سابقه و تجربه در وب ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن