دامنهمقالات سایت

انواع پسوند دامنه ir. و قوانین مرتبط با دومین های آی آر

دامنه آی آر یا .ir که تحت نظارت ایرنیک یا nic ثبت می شود؛ مخففی از کلمه iran در انگلیسی است.معمولا هر کشوری برای خود پسوند منحصر بفرد دارد؛ بر فرض مثال پسوند DK مربوط به کشور دانمارک می باشد یا پسوند .af مربوط به افغانستان می باشد.

خب در صورتیکه شما قصد ثبت برندی دارید، پیشنهاد می کنیم دامنه با پسوند .com و .ir را حداقل ثبت کنید، البته اگر توان مالی داشتید و سرمایه گذار هزینه های شما را تامین می کرد، ثبت پسوندهایی نظیر .co .app .net هم خالی از لطف نیست.

در ادامه پسوندهای رایج دامنه ir را بررسی می کنیم:

  • پسوند ir. پسوند دامنه های ایرانی می باشد و ثبت آن توسط افرادی که رسما مقیم ایران هستند انجام می شود.
  • پسوند co.ir. این پسوند مخصوص سازمانها و شرکتهای غیر دولتی میباشد. شرکت های متقاضی این پسوند باید دارای شرکت ثبت شده باشند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت دامنه .co.ir : کپی آخرین روزنامه رسمی شرکت که در آن نام شرکت، نام کسانی که حق امضا دارند و مدت اعتبار مشخص باشد. در شرایطی که نام مورد نظر مربوط به یک شرکت خارجی و متقاضی در داخل کشور باشد، ارسال مدرک نمایندگی انحصاری یا مجوز شرکت خارجی الزامی است.

 

  • پسوند ac.ir. این دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد.

مدارک مورد نیاز برای دامنه .ac.ir :

کپی مجوز قطعی وزارت علوم تحقیقات و فن‌آوری برای هر دانشکده و یا آموزشکده و درخواست رسمی و کتبی بر روی سربرگ آموزشکده و یا دانشکده با مهر و امضای مدیر آن مرکز، و برای دانشگاه فنی و حرفه ای، کپی تائیدیهٔ سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای مبنی بر انتقال آموزشکده و یا دانشکده مذکور به وزارت علوم تحقیقات و فن آوری و قید قطعی بودن مجوز این مراکز به همراه درخواست رسمی و کتبی بر روی سربرگ با مهر و امضای مدیر آموزشکده و یا دانشکده.

  • پسوند sch.ir. این پسوند مختص برای مدارس، موسسات آموزشی و سایر سازمانهای آکادمیک تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.
  • پسوند net.ir. این دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می باشد.
  • پسوند gov.ir. عمومیت این پسوند برای بخش های اجرایی موسسات و وزارتخانه ها و سازمانهای زیرمجموعه قوای مجریه، مقننه و قضاییه جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.
  • پسوند org.ir. پسوندی برای انجمن های علمی، سازمانهای غیر انتفاعی رسمی و موسسات بین المللی ثبت شده که دولت ایران یا یکی از موسسات آن عضو آنهاست و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد.
  • پسوند id.ir. کاربرد این پسوند برای اشخاص حقیقی تابع کشور ایران بوده و ارائه تصویر شناسنامه متقاضی الزامی می باشد.

 

0
برچسب ها

محمد

کارشناس ارشد MBA از دانشگاه امیرکبیر، فعال در حوزه آی تی و ۱۲ سال سابقه و تجربه در وب ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن