سوالات متداولمقالات سایت

تفاوت هاست لینوکس با هاست ویندوز در چیست؟

تفاوت هاست لینوکس با هاست ویندوز در واقع در نوع سیستم عاملی هست که روی سروری که در آن هاست ایجاد می شود، نصب شده است.

در هاست های ویندوزی روی سرور،سیستم عامل ویندوز نصب شده است و در هاست‌های لینوکس روی سرور، سیستم عامل لینوکس نصب شده است.

تفاوت هاست لینوکس با ویندوز

مقایسه هاست لینوکس و ویندوز از نظر زبان برنامه نویسی سایت های روی سرور

شما بعنوان وبمستر یا مدیر سایت باید بدانید که در هاست های لینوکس، سایتهایی که با php , html کدنویسی شده است، میزبانی می‌شود .

در هاست‌های ویندوزی سایت‌هایی که با زبان ASP کدنویسی شده است قابل میزبانی است و این مورد نیز یکی از تفاوت‌های مهم این دو مدل هاست می‌باشد.

مقایسه هاست لینوکس و ویندوز از نظر وب سرور

وب سرور در هاست های لینوکس معمولا Apache ، Nginx , Litespeed می باشد و در هاست های ویندوزی وب سرور معمولا iis می باشد.

مقایسه هاست لینوکس و ویندوز از نظر دیتابیس

در هاست های لینوکس معمولا از دیتابیس هایی نظیر mysql استفاده می شود و در هاست های ویندوزی یا سرورهای ویندوزی از دیتابیس mssql استفاده می شود.

مقایسه هاست لینوکس و ویندوز از نظر کنترل پنل

روی هاست لینوکس برای مدیریت سرور از کنترل پنل های دایرکت ادمین و سی پنل  بصورت شایع استفاده می شود ولی در هاست ها یا سرورها با سیستم عامل ویندوز از کنترل پنل هایی نظیر plesk و solidcp استفاده می شود.

از نظر پایداری سرورهای ویندوز ضعیف تر عمل کردن  اما سرورهای لینوکس معمولا با ثبات تر (Stable) هستند و از نظر سرعت نیز سرورهای لینوکس سریعتر هستند.

امنیت هاست ویندوز بیشتر است یا لینوکس؟

یکی از دغدغه های اصلی کاربران اینترنت، دغدغه امنیت بوده و بس و دغدغه بجایی هم هست، چرا که رعایت نکردن اصول امنیتی شما را به مرگ کسب و کار می رساند. در پاسخ به این سوال که سایت شما روی هاست ویندوز امن تر است یا هاست لینوکس باید گفت که لینوکس به دلیل متن باز بودن دارای ثبات و امنیت بیشتری نسبت به ویندوزه و هاست های لینوکسی دارای امنیت بیشتری هستند.

در آخرین ابلاغیه به سازمان های دولتی هم تاکید شده که سرورهای ویندوزی را از رده خارج کنند و سرورهای لینوکسی را جایگزین کنند.

در نهایت پیشنهاد نهایی ما همیشه به کاربران عزیزمان اینه که در مقابله هاست لینوکس و ویندوز، حتما هاست لینوکس رو انتخاب کنید که مستلزم این هست که برنامه سایتتون هم مناسب لینوکس باشه.

برچسب ها

محمد

کارشناس ارشد MBA از دانشگاه امیرکبیر، فعال در حوزه آی تی و ۱۲ سال سابقه و تجربه در وب ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن